Anasayfa Ürün Haber Teknoloji Vitrindekiler Röportajlar Projeler Makale ve Raporlar Etkinlikler Duayenler Firma Rehberi Fuarlar Ürün Pazarı
Kullanıcı Adı
Şifre

   Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Asaşpen İş Ortaklarıyla Antalya’da Buluştu
 
Assan Alüminyum CDP skoruyla küresel ortalamanın üzerinde
 
Bostik Türkiye yurt dışı eğitimlerine devam ediyor Gürcistan’da 1.000 kişiye teknik eğitim verildi
 
YEO, ABD’de güneş enerjisinden elektrik üretecek
 
Türk müteahhitler Ukrayna’yı yeniden inşa edecek
 
İSO İkinci 500 ü açıkladı.
 
SARAY ISO 500’de 236. sıraya yükseldi
 
Akpa Alüminyum’dan Yeni Alüminyum Mimari Sistem Çözümleri
 
http://www.caliskanaluminyum.com

https://www.carramimari.com/

https://www.kaban.com.tr/

https://birmilyonnokta.com/amp/firmalar/plaser-insaat

http://www.sienka.com.tr/

https://eminaluminyum.com.tr/

http://www.selsil.com

Toplam Ziyaret : 20882421
   Roportaj ALCAS ALÜMİNYUM  Abdullah KARA ET: 28-05-2013 Yazdır   Tavsiye Et
Firmamız hem sistem üretebilen hem de Endustriyel vede sanayi profilleride üretmektedir.
 

 


Firma Profili:


ALCAS ALUMINIUM PROFILE SYSTEMS, Nur Alüminyum Tic.Paz.Ltd.Şti’nin patentli markası olup Çorlu-Tekirdağ’da 30.000 m2 arazi üzerinde 16.500 m2 kapalı alana sahip;  1.800 tonluk ve 2.750 tonluk extruzyon presler, eloksal hattı, boya hattı, mekanik işlem hattı ve kalıphaneden oluşan entegre bir tesistir. Yıllık profil üretim kapasitesi 22.000 ton olup yüzey kaplama hatlarımızın toplam kapasitesi de 18.000 ton/yıl dır. Tesiste 35’i yüksekokul mezunu toplam 178 kişi çalışmaktadır.
Pencere Fuarı vesilesiyle alüminyum alanının önemli firmalarından Alcas Alüminyum’un temsilcisi Abdullah Kara ile bir görüşme gerçekleştirdik. Sorularımıza yalnız kendi firması açısından değil, sektör açısından da önemli cevaplar aldık.Abdullah Bey, 2012 yılının bir genel değerlendirmesini yapar mısınız?  Sorumuzu, 2013 yılı ile bağlantılı bir cevap verirseniz memnun oluruz.
2012 yılı, tüm sektörler için sıkıntılı geçse de, hedefler doğrultusunda hareket eden bizim gibi firmalar için iyi beklentilerin gerçekleştiği bir yıl oldu diyebiliriz. 2012 Yılının başında zaten sezon bizim için oldukça iyi başlamıştı. Çünkü bir önceki sene görüştüğümüz ve portföyümüze aldığımız bir çok özel proje 2012 senesinde gerçekleştiği için iyi bir yıl olarak geçti diyebilirim. Çünkü özellikle kulvarımızın en önemli bölümünü oluşturan Avrupa piyasalarının hareketlenmesi  özellikle katmadeğeri yüksek ürün talebini arttırdı. O yüzden 2012 senesi  bizim tamamen hedeflerimizi gerçekleştirdiğimiz bir yıl olarak geride kaldı. 


Bugün 2013 yılına baktığımız zaman inşaat sektöründeki yeni gelişmeler ve ihalelerdeki  yeni düzenlemeler birtakım sıkıntılara neden olmuştur. TOKİ işi yapan firmalar da bundan etkilenmişlerdir.  Bu sıkıntılı süreç, tüm sektörü etkilediği gibi ister istemez bizi de etkilemektedir. Tabii ki yine de bu duruma bakarak tempomuzu düşürmüyoruz.  Çünkü; firmamız, biliyorsunuz, hem sistem üretebilen hem de bu sistemi uygulayabilen bir özelliğe sahiptir. Bu yapısıyla diğer tüm firmaların beklentilerine cevap verecek, olmazsa olmazlarını karşılayacak pozisyonda ve biz buna çok önem veriyoruz. Üretiminiz olduğu zaman tam bir müşteri memnuniyeti yakalayabiliyorsunuz. Düşünün;  sistemi oluşturuyorsunuz, üretebiliyorsunuz, aynı zamanda sistemi uygulayabiliyorsunuz da… Şayet varsa, sorunlara anında etkili müdahalede bulunup çözüyorsunuz. Bütün bu süreç sizin her yönden artıda kalmanızı sağlıyor. Bu tempolu çalışma, ihracatı arttırma yönündeki beklentilerimizi de gerçekleştirme imkanı sağlayacak diye düşünüyoruz. Bu noktada oldukça ümitliyiz. 
2013 yılının ilk üç ayı ile ilgili soru sorduğumuzda firma yöneticilerinden ‘2012 yılını inşallah yaşamayız’ cevabını alıyoruz. 2012 gerçek anlamda neler yaşattı piyasaya?
Birçok firma açısından doğru bir tespit olmakla beraber Alcas Alüminyum için 2012 yılı iyi geçmiştir. 2012 yılını bizim iyi geçirmemizin sebebi ilk başta alüminyum konusunda yapılan işlerde kesinlikle uzun vadeli evraklarla iş yapmadık.  Alüminyum hammaddesinin peşin alınıp peşin satılması gerekirken firmalar artık bu olayın dozunu o kadar çok kaçırmaya başladı ki, neredeyse 12 aylık vadelerle malzeme satışı yapmaya başlar hale geldiler. Haliyle dönüşlerini uzun vadeye yayan piyasa, beklentisini sıfırlamış oldu. Dolayısı ile kendilerine verdiği zarar bir ise tüm piyasaya verdiği zararlar daha çok oldu ve bunu göremediler. Bu uzun vadeli işler müteahhitlerin beklentileri doğrultusunda yapıldı. Çünkü hakedişlerin vadesi uzadı,  müteahhitler de paralarını tahsil edemediler, edemeyince de sektör büyük bir kaos içerisinde sürüklendi. Sıkıntının en büyük sebebi budur. 


2012 senesinin başında sattıkları malzemenin çeklerini, evraklarını 2012 senesinin sonuna tahsil edebildi. Hatta, 2012 geçip, 2013 yılının ilk 3 aylarını gören evraklar konuşuldu. Haliyle bu çeklerin çoğu karşılıksız çıkınca bahsettiğimiz hal ortaya çıkmış oldu. Tedirginliğin sebebi bu olunca ‘2012 inşallah olmaz’dediler. 


Özellikle bu sene de biliyorum ki aynı sıkıntı devam edecek. Çünkü devlet ihalelerinin çoğu TOKİ üzerinden yapılıyor ve tahsilatların zamanında yapılamayacağı öngörüsü gözden uzak tutulmamalı. Bu da 2013’ün de benzer sıkıntılar doğuracağını akla getiriyor. 
Özellikle alüminyum hammadde fiyatlarının peşin oluşu, buna karşılık satışını ya da uygulamasını yaparken aynı tarzda çıkışının yapılamıyor olması önemli bir sorun. Yani bir anlamda peşin alıp veresiye satmak gibi bir durum. Bu durumu yaşayan alüminyum sektörünün aynı sıkıntıyı bu sene de yaşayacağı öngörülebilir o zaman.
Standartlar çok önemli fakat Türkiye’deki düzen standart dışında ahbap çavuş ilişkisi ile yürüyor. Yani ‘alüminyum hangi standartlarda üretilmiş, hangi standartlarda uygulanıyor, nerede ne uygulanmalı?’ gibi sektörel değerler yerine, maalesef, halen menfaat ilişkilerine dayalı  bir şeyler yapılmaya çalışılıyor. Bu yüzden, şayet iyi ve uluslararası bir firma iseniz bunların dışında hareket edersiniz. Kendi pazarınızı oluşturduğunuz zaman da bu sıkıntılarla uğraşmazsınız. En güzeli bu!


Bizi bu konuda iyi tanıyor bütün piyasa.. Sonuçta bir ismimiz var, bu ismin yıllara dayalı bir süreci var. Olmazsa olmazlardan ziyade her şeyin kalite standartları çerçevesinde olmasından yana olan bir kuruluşuz. Bulunduğumuz yer, fabrikamız, genel işleyişimiz, her yönüyle bir birini tamamlıyor. Biz istesek de bugün bu standartların dışına çıkamayız. Daha düne kadar yabancı firmaların Türkiye’de büyük projeleri üstlenmesinden şikayet ediyordu firmalarımız. Bugün ihalelere bakıyorsunuz, kullanılmaması gereken ürünlerin isimleri ön plana çıkıyor, yani bir şekilde bir şeyler ters gidiyor, düzeltilmesi sanırım bayağı bir zaman alacak. 
Abdullah Bey, biraz Alcas Alüminyum  geleceğinden bahsedelim mi? 
Sözlerime başlarken firmamızı ön plana çıkaran ön önemli kriterleri söylemiş, Bazı şeyleri öncelikle vurgulamıştım. Biz alüminyumu A’dan Z’ye tüm yönleriyle işleyen bir kuruluşuz,  entegre bir kuruluşuz. Bugün alüminyum profil üretiyoruz, sistem çözüyoruz, aynı zamanda uygulamasına kadar her aşamayı başarıyla yürütüyoruz. bütün bunları hem biz yapıyoruz hem de bayilikler oluşturarak yapıyoruz. Yani her yönden farklı bir firmayız. Bu bizim kurumsal anlayışımızdan kaynaklanıyor. Grup şirketlerimiz dizayn eder, uygulama yapar. Bugün profil üretiyoruz Alcas Alüminyum olarak, bugün grup şirketlerimizden biri olan Nur Cephe uygulama yapıyor tamamen Alcas sistemleri kullanmakta, Bunların dışında Alcas ton var prekast uygulaması yapıyor. Bu tamamen profesyonel düşünceden doğdu. Birçok bayimiz bu yapımızdan oldukça memnun hareket ediyor ve güç kazanıyor. Bugün bir bayimiz bir proje aldığı zaman A’dan Z’ye her yönüyle her sorununu bizimle ortak hareket ederek çözebiliyor. Bilinmeyen tek şey, tek sıkıntımız ise şu: Bu büyük pazarda herkesin yiyeceği bir ekmeği var, yeter ki doğru ve disiplinli hareket edilsin.  Her işimizde yeter ki, açık ve şeffaf davranalım. 
Son olarak beklenti ve hedeflerinizden bahseder misiniz?
2013 bizim için çok önemli bir yıl. Hedeflerimiz var, büyük hedeflerimiz var, projeler var, bayilerimizden çok özel projeler, başarılı projeler geliyor. Çok iyi bir yıl olacak diye düşünüyorum. 


Vizyonumuz belli. Alcas Alüminyum’un kısa sürede gerek kapasite gerekse ürün gamı olarak  çok önemli bir yere gelmiştir. Biz futbol sahasında maç yapmayan, sanayi sahasında maç yapan bir kuruluşuz. Yıllardır bu yönümüzle gündeme geldik ve gelişmeyi, büyümeyi bu şekilde sağladık. Alüminyum alanında çalışan tüm firmalar da gelişebilir, büyüyebilir. Yeter ki, piyasada aslı astarı olmayan söylentilere dayalı didişmeler olmasın, yeter ki entrikalar olmasın, bu sebeple bu sektör zarar etmesin, bir duruşu olsun. Çünkü biliyoruz ki bütün dünyanın gözü şu an Türkiye’deki gelişmelerde. Bunu bilmeli, buna göre enerjimizi harcamalıyız. Büyümeliyiz ve bizimle birlikte sektörü de büyütmeliyiz.
Abdullah Bey, bu güzel değerlendirmeler için çok teşekkür ediyoruz.
 

Ortalama Puan: 0
Geri
 
 
https://www.cagdaskagit.com/

http://fabal.com.tr

http://zahit.com.tr

https://win-eurasia.com/tr

http://www.aypen.com.tr

http://www.kurtoglualuminyum.com

 
Anasayfa Hakkımızda Firmanızı Kayededin İletişim
                  Copyright © 2010 Vizyon Tanıtım. Tüm hakları saklıdır. xdizayn.net .