Anasayfa Ürün Haber Teknoloji Vitrindekiler Röportajlar Projeler Makale ve Raporlar Etkinlikler Duayenler Firma Rehberi Fuarlar Ürün Pazarı
Kullanıcı Adı
Şifre

   Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Haffner, 22. Window & Door Eurasia Fuarı’nı Yüksek Katılım ile Tamamladı
 
Akpa Kapasite Artıracak Yeni Yatırımı İçin Düğmeye Bastı
 
Asaş, Sektöründe İlk Kez Fırsat Eşitliği Modeli (Fem) Sertikasına Sahip Olan Firma Oldu
 
IQ Alüminyum, yeni ürünleriyle yine ön plandaydı
 
İllbruck Akıllı Membran Çözümleri ile Mükemmel Sızdırmazlık
 
Yükselen Çelik büyüme istikrarını sürdürüyor
 
Akpa Mimari Sistem Çözümleri Dikkat Çekti
 
Bostik Türkiye, Avrasya Kapı 2021’de sektör profesyonelleriyle buluştu
 
http://www.caliskanaluminyum.com

http://www.ersasaluminyum.com.tr/

https://www.kaban.com.tr/

https://www.arfemaluminyum.com/

http://www.sienka.com.tr/

http://www.mehagrupyapi.com/

http://www.selsil.com

Toplam Ziyaret : 16974147
   Teknik Makale ve Rapor Eloksal ALÜMİNYUM YÜZEY İŞLEMLERİ ET: 27-11-2012 Yazdır   Tavsiye Et
 

Eloksal basit bir anlatımla alüminyum malzemelerin parça büyüklüklerine göre uygun bir banyoda eloksal kimyasalları içerisinde (genellikle H2So4 kullanılır) banyoya akım verilerek H2So4asitin çözülmesiyle yapılan bir kaplamadır. Yağı alınmış nötrlenmiş ve temizlenmiş Alüminyum malzemelerin yüzeylerine oksijenle (oksit katmanı) oluşturma işlemidir. 


Banyo içerisindeki anoda alüminyum malzemeler asılır, katota da alüminyum ve kurşun plakalar konur. Diğer bir ifade ile oksit tabakası (flim) oluştururken, prosesin devamı için bu oksit tabakasının kimyasal olarak çözülmesini sağlayacak bir elektrolitin (kimyasalın) hazırlanmasıdır. Yapılaşma hızı çözünme hızını aştığı müddetçe oksit katmanının artması sürecektir. Bu denklemde süreç iki ileri bir geridir. 


Doğal olarak her durumda prosesle kaplama giderek kalınlaşarak korozyona uğraması gereken alüminyuma ulaşmak daha zorlaşacağından, iyonların hareket edebilmesi giderek zorlaşır. Son aşamada durma noktasına gelir. 


MİKRON KALINLIĞI


Sınıf 5 mikron ve 10 mikron bina içinde kullanım için – sınıf 15, 20,25 mikron bina dışında kullanım için.


ELOKSAL belirli bir kalınlığa (mikrona) sahip çok gözenekli bir saydam oksit tabakasıdır. Böyle bir oksit film katmanının her gramının yaklaşık olarak 20 m2 lik bir yüzey oluşturur. Bunun anlamı da oksit katmanının her partikülünün çok geniş bir alana sahip olmasıdır. 


Eloksal yapılmadan önce üreticilerin kullandıkları alüminyum alaşımları ve alaşımlar arasındaki farkları bilmelidir.. Bu alüminyum alaşımları farklı miktarlarda silisyum, bakır, demir, magnezyum, krom, çinko gibi diğer metalleri içerir. Aynı banyo içerisinde eloksal yapılan farklı alaşımlardaki alüminyum malzemelerde bile aynı kalite sağlanamaz. 


Al2O3 (oksit katmanı) filmin aldığı doğal renk sadece sizin başarılı bir şekilde eloksal yapmanıza bağlı değildir. Alüminyum alaşımları içerisinde neler bulunduğuna da bağlıdır. Başarısız sonuçlar başarısız eloksaldan değil metalurjik kusurdan kaynaklanır.


Aşağıda yazılan eloksal hatalarını yaptığımız zaman bunlar başlangıçta yüzey işlemleri sırasında su ve diğer film katmanları ile hafif gibi gözükebilir ve gözden kaçabilir. Eloksal yapıldıktan, sızdırmaz hale geldikten ve kemik gibi kuruduktan sonra bu çirkin lekeler görünecektir. Boya katmanları bile böyle profil, döküm, temizleme, kaplama hatalarını yok edemez. Parlak yüzeyler, mat yüzeylere, ince saydam film katmanları,kalın saydam film katmanlarına göre daha iyi gösterecektir


HATALI ELOKSAL VE NEDENLERİ


Döküm malzemeler üzerindeki oyuklar, eloksaldan sonra çirkin oyuklar olarak gözükecektir.


Alüminyum kötü kalıplar, yetersiz yağlama vs gibi kötü koşullar altında haddeden çekilmiş ise bu hataları oksit katmanı üzerinde gösterir. 


Alüminyum içerisindeki silisyum yeterince homojen dağılmamış ise alüminyum metali içerisindeki dağılıma göre, gri ve siyah alanlar, lekeler şeklinde kendini belli eder. 


Genellikle döküm alüminyum tanecikleri (KRİSTAL YAPI) dövme alüminyuma göre daha büyüktür. Alınacak sonuçlar tatmin edici değildir. 


Malzemeler stok esnasında yağmur ve sudan korunmalıdır. Yağmur suları havadaki, Co2 diğer korozif asitli ortamla beraber alüminyum üzerinde kalıcı etkileri olacaktır.bunlar eloksaldan sonra belli olurlar. Düzeltilmez hatalardandır. 


Yüksek silisyum içeriği matlaştırır.


Yüksek magnezyum içeriği matlaştırır. 


% 0,1 den yüksek demir içeriği matlaştırır. Yüzeyde siyah noktalar oluşur. 


Isıl işlemi hatalı sertleştirilmiş alaşımlarda, siyah çizgilerin oluşmasına neden olur.


Gözenekli döküm parçalar yüzey işlemleri sırasında asitleri ve kimyasalları taşırlar. 


Alkali aşındırıcılar eloksal tesislerinde en çok kullanılan banyolardır. Burada önemli olan banyodaki kostik miktarının iyi ayarlanması çalışma sıcaklığı ve kimyasalın homojen dağılımı. 


Isıtma ve soğutma banyo kurulurken düşünülmelidir. 30 ile 70oC sıcaklığında çalışan banyolar idealdir. Uzun zamanlı durmalar ve çok soğuk ortamlarda kostik (NaOH) donar. Banyo kenarlarında sorun oluşur. Yetersiz sıcaklıklardaki NaOH banyolarında hem aşındırma uzun zaman alır hem de kalite olumsuz etkilenir. Yüksek sıcaklıklarda eloksal sonrası sorunlar yaşanır.


Elektro Polisaj


MEKANİK POLİSAJ


Elle yapıldığı gibi otomatik polisaj makineleri ile de yapılır. Keçelerle ve fırçalarla yapılan polisaj işlemlerinde önce metal yüzeylerinde gözle görülmeyen pürüzler (tümsek ve çukurlar) vardır. Mekanik polisajda bu pürüzler kazınır. Çukur yerler metalin aşınan tozlarıyla dolar. Bu da metalin görünümünü etkiler.


Elle yapılan bu işlemler zahmetlidir ve büyük oranda işçilik ister. Her zaman aynı kalite sağlanmaz. Bir sonraki adımda kaplama yapılacaksa polisaj yağlarını temizlemek zordur.


ELEKTRO POLİSAJ (AKIMLI)


Bu yöntemle malzeme yüzeylerinin uygun bir elektrolitle (kimyasal) sıvı içerisinde, belirli bir ısı ve (DC) akım redresörleriyle anodik bağlanmış parçaların yüzeyindeki pürüzlerin (tümsek) yerlerin çukur yerlerle aynı seviyeye çözünmesiyle olur. Güzel bir parlaklık kazanılır.


Formülasyonu bana ait bazı formüller vardır. 


KİMYASAL POLİSAJ (AKIMSIZ) PARLATMA


Akımlı elektro polisaj kadar mükemmel değildir. Mekanik polisaj ister. Dışarıdan bir akım uygulanmadan (redresör) metallerin bir banyo içinde belirli sıcaklıkta tutulup, kimyasalın çözünmesiyle yüzeyin düzeltilip parlatılmasıdır. Yüzey düzeltilemez. Pürüzler yok edilemez. Ancak güzel bir parlaklık elde edilir.


Reaksiyon yürüyüşü akımlı polisaja benzer, ancak anot ve katot banyoda yoktur. Etkilenen bölge metalin üzerindedir. Anodik bölgeler kimyasal film yardımı ile düzeltilip parlatılır. 


İSTER KİMYASAL PARLATMA, İSTER AKIMLI POLİSAJ AŞAĞIDAKİ ÇALIŞMA PRENSİPLERİ ÇOK ÖNEMLİDİR.


RMS (ROOT MEANS SQUARE)


Yüzey pürüzlülüğünün ölçümlendirilmesidir. İyi bir polisajda olmazsa, olmazlardandır. Kalite burada başlar.


ÜÇ TİP POLİSAJ BANYOSU VARDIR.


Akımlı ve akımsız polisaj banyolarının en büyük sorunu çözülen metal iyonlarıdır. (ANALİZ ve ARITMA)


Birinci tip banyoların ömrü uzundur. Denge içinde çalışırlar. Sorun olmaz. (ANALİZ ve ARITMA)


İkinci tip banyolar denge altında çalışmazlar yine de uzun ömürlüdürler. Çünkü çözülen metal iyonları banyo içinde çok sınırlı miktarda çözülür ve dibe çöker. Analizle idame ettirilir.


Üçüncü tip banyoların ömürleri kısadır. Çözülebilir metal iyonları elektroliti öyle bir yükler ki tüm çözeltinin tamponlama gereksinimi doğar. (ANALİZ ve ARITMA)


AŞAĞIDAKİ PARAMETRELERE POLİSAJDA DİKKAT EDİLMELİDİR. 


1) Nitrik asit kullanılan prosesler yüksek ısı ile çalıştığından çevresel bir felakettir. Denge altında tutulamazlar. Her zaman size polisaj sorunu yaşatır kalite sağlanamaz. Mekanik polisaj ihtiyacı vardır. Devamlı kalite sorunu yaşarsınız. 


2) Polisajda banyolarında sabit ısıya (+,- 2) ihtiyaç duyulur. Bunun için yapılırken ısıtma ve soğutma düşünülmelidir. Polisajda devamlı aynı kalite için çok gereklidir. 


3) Yüksek sıcaklık ve kısa zaman yerine, uzun zaman ve düşük sıcaklık tercih edilmelidir. 


4) ARITMA (RAFİNE VE REJENARASYON VE ÖZEL FİLİTRE)


Kaliteli polisaj kimyasalları çok pahalıdır. Bunun için banyonuza ilave bir sistemle çözülen metal iyonları devamlı alınmalıdır. Polisaj banyonuz devamlı denge içinde çalışır. Analizle ilave teşkil edilir. BANYONUZ HİÇ DÖKÜLMEDEN ÇALIŞIR. BU ÇEVRE SAĞLIĞI AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİDİR. 


5) AŞAĞIDAKİ PRENSİPLER POLİSAJIN ANA TEMELİDİR.


Banyonuz ister akımlı ister akımsız polisaj banyosu olsun. RMS cinsinden ölçümlendirildikten sonra aşağıdaki uygulamalara dikkat edilmelidir. 


a) MAKRO PÜRÜZSÜZLÜK (DÜZELTME) RMS-RA DEĞERİ 1 MİKRON


Pürüzlerin ısı, kimyasal ve akımla düzeltilmeleridir. Ancak parlaklık için yeterli değildir. 


b) MİKRO PÜRÜZSÜZLÜK (PARLATMA) RMS-RA DEĞERİ 0,01 MİKRON


Makro pürüzsüzlük (düzletme) yapılan malzemelerin yüzeylerin mikro pürüzlülüğe ihtiyacı vardır. Bu iki tip uygulama çok iyi yapılmadığı zaman yapılan sadece aşındırmadır. Karıncalanma ve kalite sorunu yaşanır. 


6) Banyolarda çözülen katot yerine çözülmeyen özel katot tercih edilmelidir.  


7) TAŞINMA ve POLARİZASYON 


Polisaj banyolarında metaller üzerinden oluşan yapışkan film yoluyla çok miktarda kimyasal kaybı olur. Bunu önlemenin yolu özel katkılardır. 


8) Havalandırma ve asit yıkama üniteleri sistemin olmazsa olmazlarındandır. 


9) POLİSAJ BANYOLARI SIK ARALIKLARLA ANALİZ EDİLMELİ ve İLAVELER YAPILMALIDIR. BU SİZE HER ZAMAN İYİ BİR KALİTE VE PARLAKLIK SAĞLAR. 


AKIMLI ve AKIMSIZ POLİSAJ (ALÜMİNYUM)


KİMYASAL PARLATMA (AKIMSIZ)


Yüzey pürüzlerinin düzeltilmesi için mekanik polisaja ihtiyaç vardır. Ancak iyi bir parlaklık kazanılır. Nitrik asit prosesleri yüksek ısı ile uygulandığından çevresel bir felakettir. Denge sağlanmaz ve her zaman sorunludur. 


Bu konuda şahsıma ait formül ve uygulamalar vardır. Hiçbirinde nitrik asit kullanılmaz. 


BU UYGULAMA İÇİNDE POLİSAJ GENEL PRENSİPLERİ UYGULANIR


AKIMLI (ELEKTRO POLİSAJ)


Mekanik polisaja ihtiyaç yoktur. Makro ve mikro pürüzlülük ile pürüzsüz ve parlak yüzeyler elde edilir.


Bu konuda şahsıma ait formül ve uygulamalar vardır. 


BU UYGULAMA İÇİNDE POLİSAJ GENEL PRENSİPLERİ UYGULANIR


YÜKSEK SİLİSYUMLU ALÜMİNYUM MALZEMELER


Bu konu alüminyum sektörünün en büyük sorunudur. Metal enjeksiyon sistemi ile üretilen alüminyum malzemeler büyük sorundur. 


Kimyasal polisaj ve akımlı polisaj yapılabilir. 


Polisaj banyolarında fosforik ve nitrik asit kullanılırsa yüzeydeki silisyum partikülleri yıkama suları ile de giderilemez. Yüzey yapışarak büyük oranda siyahlık oluşur. Bu siyahlık alınmazsa bir sonraki adımlarda problem yaşatır. 


ÇÖZÜM


Şahsıma ait formül ve uygulamalarla bu sorun her malzeme için olmasa da büyük oranda çözülebilir. Zinkatlama metodu ile ÇİNKO-BAKIR- NİKEL- PRİNÇ ve KROM kaplanabilir. 


ELOKSAL VE UYGULAMALARI


SÜLFÜRİK ASİT (DOĞRU AKIM DC)


En çok kullanılan eloksal banyolarıdır. Bu tip banyolar daha kalın (mikron) oksit tabakasının oluşmasına olanak sağlar. Oksit film katmanı renksizdir. Boyamaya (renklendirmeye) elverişlidir. % 5 fazla bakır içeren alüminyum alaşımları içinde kullanılabilir. 


Aynı banyoda asit konsantrasyonu,akım şiddeti ve çalışma sıcaklıklarının değiştirilmesiyle daha sert oksit katmanları elde edilir. AlSo4 banyoyu olgunlaştırır. Yanmayı önler. 


SÜLFÜRİK ASİT (H2SO4) ELOKSAL BANYOLARINDA TOPLAM SÜLFÜRİK ASİT, SERBEST SÜLFÜRİK ASİT MİKTARI, ALÜMİNYUM MİKTARI SIK SIK ANALİZ EDİLMELİ EKSİLEN KİMYASALLARI HEMEN TAKVİYE EDİLEN BANYOLARDA HER ZAMAN İYİ NETİCE VERİR.


Eloksalla elde edilen oksit katmanının kalınlığının 3/2 malzemenin iç dokusuyla oluşur. BARİYER-KATMAN ve diğer geriye kalan 3/1 oksit tabakasının parça yüzeyinde oluşturduğu bir kalınlıktır. Eloksal kalınlığı 30 (mikron) ym ise bunun 20 (mikronu) ym malzemenin iç bünyesinden meydana gelir. Kalan 10 (mikron) da ym alüminyum oksitten meydana gelir. Parça kaplandıktan sonra 10 (mikron) büyümüştür. 


Sıcaklık dağılımı eloksal sırasında malzeme yüzeyinde oluşan ısının uzaklaştırılması için hava ile karıştırma ve soğutma çok önemlidir ve iyi çalışmalıdır. DÜŞÜK ISIDA (16oC ALTI) ALÜMİNYUM YÜZEYİ DONUK OLUR. YÜKSEK ISIDA (21oC ÜSTÜ) ALÜMİNYUM YÜZEYİ SARARIR. 18-20oC ARALIĞINDA ÇALIŞMALIDIR.


Alüminyum oranı yükseldikçe fazla akım çekilir. İletkenlik düşer ve sıcaklık artar. Bu da daha fazla enerji demektir. Banyo klorür içeriği maksimum 100 mg/lt olmalıdır. Yoksa korozyon direnci düşer.


ÖNEMLİ: ELOKSAL BANYOSUNU SIK SIK DÖKMEK VE ÜRETİME ARA VERMEK İSTEMİYORSANIZ KENDİ GELİŞTİRDİĞİM ÖZEL PROJE İLE ELOKSAL BANYOSUNUN ALÜMİNYUM MİKTARI HEP AYNI KALIR. BU KONUDA ANALİZDE ÖNEMLİDİR.


BU SİSTEMDE BANYONUZU DÖKMEDEN SADECE ANALİZLE TAKVİYE EDEREK ÇOK UZUN SÜRE KULLANABİLİRSİNİZ. 


SOĞUTMA 


Banyo sıcaklığı 18 ile 22oC aralığında (+, - 2 oC ) çalıştığından sıcaklık 25 oC yi geçtiğinde veya 16 oC altına düştüğünde kalite bozulur. Bunun için eloksal banyolarının soğutulması lazımdır. 


Rediresörle verilen tam yükleme akımına göre kalori hesabı yapılarak soğutma sağlanır. Toplam kapasitenizin hesaplanmasında çevre şartları da göz önüne alınmalıdır. 


Soğutmada çillerden gelen soğuk su bu esanjörlerden dolaştırılarak soğutma otomatik olarak sağlanır.


Kaliteli bir soğutma metal esanjörlerle sağlanır. Bunun için 316 kalite paslanmaz veya SMO özel alaşım esanjör seçilir. Banyodaki asit çözeltisi (H2So4) bir pompa vasıtasıyla bu esanjörlerden geçirilerek otomatik bir soğutma sağlanır. 


UNUTMAYINIZKİ KALİTESİZ BİR ESANJÖR ÇİLLERİNİZDE BÜYÜK HASARLARA NEDEN OLUR. 


KİMYASALIN KARIŞTIRILMASI VE HAVA İLE SOĞUTMA


Banyo sıcaklığında homojenliğin sağlanması için eloksal sırasında alüminyum yüzeyinde kimyasalda akımla oluşan ısının, hava ile karıştırılarak ve soğutularak her yerde aynı olması sağlanır.


Blowerdan alınan yüksek hacimli hava veya kompresörden alınan hava ile yapılıyorsa boru hava deliklerinin homojen bir çıkış sağlayacak şekilde dizayn edilmelidir. 


Bölgesel sıcaklık farklılıkları (+, - 2 oC ) aşmamalı ısının her yerde aynı olmadığı ve kimyasalın homojen karışmadığı eloksal banyolarında kaplama kalınlıkları aynı olmaz. Kalite yetersizdir.


KROMİK ASİT (DC AKIM)


%5 ten fazla miktarda bakır içeren alüminyum alaşımları için tatmin edici bir oksit katmanı oluşturmaz. Neticeleri iyi değildir. H2So4 asitle yapılan oksit katmanına göre ince ve daha az gözeneklidir. Boyama (renklendirme) işleri için tercih edilmez. Düşük mikron oksit filmi hafif yeşilimsidir. 


Klorürler (NaCl olarak görülen 0.2 gr/lt)


Sülfatlar (H2So4 olarak görülen 0.5 gr/lt)


Her durumda klorür ve sülfatların takip edilmesi, kromit asit ve su analizlerinin yapılması lazımdır. Sert kromdaki gibi kromik asit püskürmesi olduğunda yarıklı havalandırma gereklidir ve deşarj edilen hava gaz yıkama sistemlerinde geçirilerek atık zararsız hale getirilmelidir. 


 


KOROZYON DİRENCİ ÇOK YÜKSEKTİR. UÇAK PARÇALARINDA VE YÜN ÖRGÜ ŞİŞLERİNDE TERCİH EDİLİR. 


SERT ELOKSAL (DC AKIM)


Çok sert sürtünmeye dayanıklı bir yüzey istendiğinde yapılan bir eloksal işlemidir. Kalınlık 100-125 mikrona kadar çıkabilir. 


H2So4 oranı düşüktür. Volt çok yüksektir. Sıcaklık (-4/0oC) arasında çalışır. Bu banyolarda soğutma çok önemlidir. Bir seferde banyoya konulacak parçaların ve rediresör tam yükte iken verilen akımla kalori hesapları yapılarak; çiller seçilmeli metal esanşör ve pompa ile (H2So4) asit sabit çalışma sıcaklığında soğutulmalıdır. Sıcaklık farkı (+,-2oC) dir. Yüksek akım yoğunluğunda çalıştığı için hava ile karıştırma mutlaka olmalıdır.


İNTERGAL RENKLENDİRME (AC ve DC AKIM)


Aynı anda eloksal yapılırken renklendirme yapılır. Proseste asit kullanılır. Banyo çalışma sıcaklığı sabit oksitlenme alüminyum eğer alaşım bakır içeriyorsa ve yüksek silisyuma sahipse renk önce gri olur. Sonra mavimsi AlMg3- Almg5 da tabi renkler elde edilmektedir. Tabi renk nikel tonundadır. Oksit kalınlığı ve renk Amp/dk ve zamana bağlıdır. 


Banyo sıcaklığı sabit kalarak, akım yoğunluğu ve zaman arttırılarak elde edilen renkler şunlardır. 


Nikel tonu- Açık yeşil gümüş- Koyu yeşil gümüş – Prinç rengi – Bronz rengi


SERT ELOKSAL VE İNTERGA RENKLENDİRME BANYOLARI SIK SIK ARALIKLARLA ANALİZ EDİLMELİ EKSİLEN KİMYASALLAR TAKVİYE EDİLMELİDİR. 


YUMUŞAK ELOKSAL


Genellikle bükülebilir tel ve saçlar için kullanılır. Yüzeyde sert bir eloksal tabakası yoktur. Uygulaması çok fazla yoktur. Çok özel malzemeler için değişik bir yöntemdir.


SOĞUK TESPİT (EMPRENYE)


Düşük banyo sıcaklığı sayesinde enerjide tasarruf sağlar. Su buharı oluşmaz eloksal ve boyamadan sonra çok iyi durulama sağlanmalıdır. Deminerelize su ile kullanılır. Lekelerin oluşumundan kaçmak için tespit sonrası durulama ve sıcak su ile durulama demirelize su kullanılmalıdır. 


Banyo sıcaklığı 25-30oC PH ise 6 (+,- 0.5) işlem zamanı 0.8-1.2 dakika kaplanmış her mikron için işlem sonrası yıkama zorunludur. 


Soğuk emprenye (soğuk tespit) işlemi anodik kaplama içine absorbe eden ve bir kimyasal reaksiyonu başlatan kimyasallara dayalıdır. İşlem sadece sıcaklığa değil, aynı zamanda kullanılan kimyasallara ve diğer işlem faktörlerine bağlıdır. 


Suyun kalitesi çok önemlidir. Çözülen alüminyum ve kalsiyum iyonları, florid iyonları ile birleşerek çözünmeyen ürünler oluşturur. Bu tozlanmaya neden olur. Banyonun karıştırılması gereklidir. Bulanıklığı engellemek için devamlı filitrasyon şarttır. 


PH değeri › 6.5 fazla olduğu zaman nikel hidroksitin çökmesine neden olmaktadır. Eloksal tabakasının gözeneklerine nikel çökmesini etkilemektedir. PH değeri 2-5,5 altında ise gözeneklere çöken nikel iyonu yetersiz kalmaktadır. 


Soğuk tespit görmüş eloksal tabakası sıcak tespit görmüş eloksal tabakasına göre çatlamaya daha yatkındır. En son kullanılan sıcak su bu sorunu çözer. 


GÜNLÜK OLARAK PH DEĞERLERİ ÖLÇÜLMELİ, SIK ARALIKLA ANALİZ VE KİMYASAL TAKVİYE YAPILMALIDIR. 


YIKAMA


Bu yıkamada deminerelize su kullanılırsa alüminyum malzemeler üzerinde su lekeleri oluşturmaz. 


SICAK SU HİDRATE


Kaynama noktasında yapılan su ile yapılan durulama hem çatlaklara mani olur hem de hızle ve çabuk bir kuruma sağlar. Alüminyum malzemeler üzerinde su lekeleri oluşmaması için deminerelize su kullanılmalıdır. Bu banyo katılan özel bir lak katkısı ile size koruyucu bir tabaka kazandırır.


KROMATLAMA


Alüminyum malzemeler önce yağ alma, yıkama ve durulama, aşındırma yıkama ve durulama, asit nötrleme yıkama banyolarından geçirilip; kromatlama yapılır. Kromatlama alüminyum yüzeyinde boya tutunmasını sağlamak için yapılır. 


Alüminyum alaşımları için daldırma ve püskürtme yöntemi ile kullanılan bir yüzey işlem prosesidir. Boyanmamış alüminyum yüzeyleri mükemmel korozyon bir amorf krom oksit tabakası oluşturarak korozyona karşı direnç sağlar. Boyanın tutunmasına maksimum katkıda bulunur. 


Krom3 esasına dayanan kimyasallar kullanılır. Çevre standartlarına uyar. Balçık yapmaz. Oda sıcaklığında kullanılmalıdır. 


ELOKSAL SONRASI ALÜMİNYUM YÜZEYLERİN BOYANMASI


Eloksal yapılmış alüminyum malzemelerin renklendirilmesi değişik işlemler gerektirir. Eloksal tabakası alüminyum yüzeyini koruduğu gibi bu tabaka saydam, renksiz ve serttir. Gözenekli yüzeyi sayesinde kolayca boyanır. 


Boya ve işlemlerin zarar görmemesi için uygun kazanlarda yapılır. PVC, PEi (CR,Nİ,MO) çelikleri bu iş için uygundur. Bu kazanların üstleri kapaklı olmalı çalışmadığı zaman kapatılmalıdır. Kazandaki boya malzemeleri tozdan, topraktan, güneş ışıklarından korunmalıdır. Hazırlanan boya malzemesini bu yöntemle uzun süre kullanabilirsiniz.


Banyonun hafifçe karıştırılması her zaman eş biçimli renk alınması açısından faydalıdır. Boyama işlemi bir absorsiyon işlemidir. Bütün organik boyalar deminerelize suda kolayca erir. 


Banyo sıcaklığı genellikle 55-60oC civarında olur. Boyayı bozmayan ısıtıcılar kullanılmalıdır. Boya üreticileri kullanılacak boyayı gr/lt miktarını çalışma sıcaklığını , PH değerini ve banyoda kalma zamanını vermektedir. 


PH değerine sık sık PH metre ile bakılmalı firmanın vereceği kimyasallarla PH dengeye getirilmelidir.


BOYAMA YÖNTEMLERİ


Bildiğiniz gibi alüminyum oksit filmin boyanması mümkündür. Çünkü yüzeyi gözeneklidir. Hacim birimi başına geniş bir yüzeye sahiptir. Böylece çeşitli boya maddelerini üzerinde tutabilir ve boyanabilir. Eloksalda oluşan oksit katmanı yıkandıktan nötrlendikten ve durulandıktan sonra boyamaya hazırıdır. 


Normal olarak yalnız yumuşak (normal) elekosal oksit katmanları renklendirilebilir ve boyanırlar. 


Genel olarak gerek sert eloksal ve bazı eloksal alaşımları içeriğinden dolayı gri, bej, siyaha dek bir renk serisi verdiklerinden boyanarak renklendirilmezler. 


Yıkama ve durulama işlemlerini yeterince yapamıyorsanız gözenekler içerisinde asit kalıyorsa, mutlaka sisteme bir nötrleme ilave edin daha sonra yıkayın ve durulayın.


Boyama (renklendirme) banyosunda sıcaklığı (55-65oC) arasında olmalı termostatlı ısıtıcılarla kontrol edin. Bu sıcaklık sızdırmazlık (tespit) banyosunun sıcaklığının (90-95oC ) üstünde olmalıdır. Daha yüksek sıcaklıkta olursa daha önce sızdırmaz olacağı için daha az boya bünyesinde olacak, iyi bir boyama (renklendirme) olmayacaktır. 


Nötralize edilmiş, iyice durulanmış, kurutulmuş, mümkünse fazla suyu basınçlı hava ile giderilmiş, alüminyum malzemeleri konsantrasyonu, sıcaklığı, PH belirlenmiş bir boyama banyosuna daldırın. Zaman zaman renk tonunun oluşması için çıkarılıp bakılır. Kısa süreli daldırma açık renk tonunu, uzun süreli daldırma koyu renk tonunu oluşturur. 


Boyama kazanları P.P. ve paslanmaz çelikten ve ağzı kapaklı olmalı kullanılmadığı zaman kapatılmalıdır. 


Boya banyosunun hafifçe karıştırılması yararlıdır. Daha iyi bir rengin elde edilmesine yardımcı olur. 


Boyama işlemi bir absorsiyon işleminden ibarettir. Belirli şartlarda sulu eriyik içinde alüminyum malzemeler absorbe edilirler. 


Boya çözeltilerinin PH değeri üretici firmalara göre değişiktir. Sık sık PH metre ile ayarına bakılır. Üretici firmaların istediği PH getirilmelidir. 


Boya işlerinde kullanılan boyalar organiktir. Bakteriler, küf ve mikroorganizmalardan etkilenebilirler. Renk solabilir. Kötü bir koku ve pelteleşme olur. Çok az miktar kimyasalla bu sorun çözülür.


Boya tankının gerçekten temiz olmasını sağlayın sık sık sıcaklıklarını yükselterek kaynatın. 


İyi parlatılmış bir alüminyum malzeme ile göz alıcı parlak bir renk olacaktır. Mat alüminyum malzemelerde mat ve düz boyalı olacaktır. 


Oksit filmi ne kadar kalın dursa, boya filmi de o kadar kalın zengin ve derin ton sergileyecektir. 


ALÜMİNYUM ÜZERİ KAPLAMALAR


Bütün yağları alınmış malzemeler. Aşındırma, nötrleme veya (çok parlak yüzey isteniyorsa) eloktro polisaj veya kimyasal polisaj proseslerinden geçerek ayna parlaklığında bir yüzey elde edildikten sonra alüminyum üzeri zinkatlanarak aşağıdaki bütün kaplamaları yapar hale gelir. 


ZİNKATLAMA


Alüminyum üzeri eloktrolize kaplamalara geçiş köprüsüdür. Olmazsa olmazlardandır. Bütün alüminyum alaşımları silisyumlu, magnezyumlu, bakır, demir içeriği yüksek olsalar bile hatta metal enjeksiyonlarda üretilseler bile zinkatlama prosesi ile kaplama yapılır hale gelir. 


Zinkatlamanın amacı eloktrilize kaplamaların yüzeyde tutunmasını sağlamaktır.


AKIMSIZ NİKEL


Metal ve metal olmayan yüzeyler bile belirli işlemlerden sonra kaplanır. Fosfor ve bor içerir. Kimyasala reaksiyon sistemi ile kaplama yapar. Akım (rediresör) kullanılmaz. Bütün yüzeylerde aynı mikron kalınlığında kaplama yapar. 


Sert yağlama özelliği yüksek, aşınma, sürtünme ve korozyona karşı yüksek dirençlidir. Manyetik olmayan karakterdedir. 


Tepe, çukur, kör delikler, ince uzun borularla bütün dar alanlarda malzemeni dış yüzeyi gibi aynı mikron kalınlığında kaplama yapar. 


Camsı metalik yapısı ile çok az sayıdaki mühendislik harikalarından biridir. Kaplanacak ana metal parlatılmışsa akımsız nikel kalitesi ayna parlaklığında olacaktır.


Kaplama 2.5 ile 25 mikron arasında tercih edilir. (+,- 2,5 ) mikron toleransı vardır. 75 mikron ve üstü kalıp ve parça kurtarmada kullanılır fakat yüzey pürüzlülüğü başlar. 


Sürtünme karakteri mükemmeldir. Fosforun doğal kaydırıcılığı sayesinde malzemelerin kalıp üzerinde rahatlıkla akmasını ve sıyrılmasını sağlar. Plastik enjeksiyon ve cam kalıplarında başarı ile uygulanır. 


Kaplamanın doğal yapısı 48-50 HRC sertliğindedir. 400oC lik 2 saatlik ısıl işlemle 58-60 HRC sertliğine ulaşır. 


90oC lik ısıyla kimyasal kendi, kendine kaplama yapar. 65oClik sıcaklıkların altında kaplama durur devamlı filitrasyon şarttır. 


BAKIR KAPLAMALAR


Siyanürlü ve asitli bakır kaplama olarak ikiye ayrılır. 


Bazen tek başına dekoratif amaçlı, bazende tek tek veya ikisi beraber nikel altı bariyer kaplama olarak kullanılır. İnce ve parlak yüzey istenirse NaCN bakır, kalın ve çabuk kaplama istenirse asitli bakır kullanılır.


NİKEL KAPLAMA


Tek başına veya bakır kaplama üzerine dekoratif amaçlı kaplanabilir. Bazen de parlak yüzeyinden dolayı bariyer kaplama üzerine prinç, dekoratif krom, gümüş ve altın kaplama yapılır. 


PRİNÇ KAPLAMA


Nikel üzeri prinç kaplama yapıldığı gibi iyi bir prinç kaplama banyosu ile metallerin üzerine tek başına kaliteli kaplama yapılabilir. Aynı gümüş ve altın kaplamalar gibi siyanürlüdür. 


GÜMÜŞ VE ALTIN KAPLAMA


Alüminyum malzemeler nikel kaplandıktan sonra gümüş veya altın kaplanır.

Ortalama Puan: 0
Geri
 
 
https://www.cagdaskagit.com/

http://www.haffner.com.tr/

http://zahit.com.tr

http://www.oguzcephe.com.tr

http://www.aypen.com.tr

http://www.kurtoglualuminyum.com

 
Anasayfa Hakkımızda Firmanızı Kayededin İletişim
                  Copyright © 2010 Vizyon Tanıtım. Tüm hakları saklıdır. xdizayn.net .