Anasayfa Ürün Haber Teknoloji Vitrindekiler Röportajlar Projeler Makale ve Raporlar Etkinlikler Duayenler Firma Rehberi Fuarlar Ürün Pazarı
Kullanıcı Adı
Şifre

   Yeni Üye | Şifremi Unuttum
Haffner, 22. Window & Door Eurasia Fuarı’nı Yüksek Katılım ile Tamamladı
 
Akpa Kapasite Artıracak Yeni Yatırımı İçin Düğmeye Bastı
 
Asaş, Sektöründe İlk Kez Fırsat Eşitliği Modeli (Fem) Sertikasına Sahip Olan Firma Oldu
 
IQ Alüminyum, yeni ürünleriyle yine ön plandaydı
 
İllbruck Akıllı Membran Çözümleri ile Mükemmel Sızdırmazlık
 
Yükselen Çelik büyüme istikrarını sürdürüyor
 
Akpa Mimari Sistem Çözümleri Dikkat Çekti
 
Bostik Türkiye, Avrasya Kapı 2021’de sektör profesyonelleriyle buluştu
 
http://www.caliskanaluminyum.com

http://www.ersasaluminyum.com.tr/

https://www.kaban.com.tr/

https://www.arfemaluminyum.com/

http://www.sienka.com.tr/

http://www.mehagrupyapi.com/

http://www.selsil.com

Toplam Ziyaret : 16973979
   Teknik Makale ve Rapor Levent ŞENEL Sistem Alüminyum Çok Başarılı Bir Ar-Ge Çalışmasına İmza Attı. ET: 02-07-2011 Yazdır   Tavsiye Et
 

Sistem Alüminyum Üretim Müdürü Sayın Levent ŞENEL ile yapmış oldukları AR-GE çalışmasıyla kalıp aşınma ömürlerini yaklaşık 3 kat arttırdıklarını duyduktan sonra temasa geçtik ve elde etmiş oldukları AR-GE çalışması sonuçlarını dergimiz vasıtasıyla siz değerli okuyucularımızla paylaşmayı önerdik. Önerimize çok pozitif yaklaştılar. Ancak kendileri AR-GE çalışmasını yalnız yapmadıklarını özellikle Alper Isıl İşlem'in teknik desteğini alarak bu çalışmaya başladıklarını, bu sebeple  Alper Isıl işlemden de,   konuyla ilgili gerekli bilgileri  vermesi sonucunda bu   AR-GE çalışmasını yayınlamaktayız.

Sayın ŞENEL, bu çalışmalara başlamadan önce ne gibi sıkıntılardan yola çıkarak AR-GE çalışması yapmaya karar verdiniz?
Birinci derece kalıp malzemelerinde ağırlıkla 1.2344 kullanılmakta ve farklı firmalardan fiyat endeksine göre alım yapmaktaydık. Sertleştirme Isıl işlemlerini farklı firmalarda yaptırmakla beraber tenifer işlemlerini kendi bünyemizde kurulu tuz banyosunda yaparken gaz nitrasyon hizmetlerini çelik alımını yaptığımız firmalardan almaktaydık. Kalıplarımızda sık sık erken aşınmayla beraber metrede gramaj artışı ile karşı karşıya kalmaktaydık. Özellikle referans olarak çalıştığımız sineklik kalıbımız vardı, bu kalıptan 20 tonluk bir baskı aldığımızda kendimizi başarılı sayıyorduk. Özellikle 15-17 ton ortalamalarda kalıbı metredeki gramaj artışından dolayı hurdaya ayırıyorduk.
2007'de kalıp ömrünü arttırmak için özellikle nitrasyon üzerinde yoğunlaştık ve kalıplarımızı farklı firmalara gaz ve tuz nitrasyona gönderdik. 2007'nin başlarında ilk temaslarımızı Alper Isıl İşlem Hasan ÇEP ile yaptık. İlk uygulamada 50 ton civarı bir ömür aldık.

Aldığınız bu 50 tonluk ürün devamlılık sağladı mı?
Maalesef sıkıntılar burada başladı. Bazı kalıplar performans gösterirken bazıları aynı performansı gösteremiyordu. Bu noktada Alper Isıl İşlemin de dâhil olduğu teknik ekibimizle bir araya geldik ve neden kaynaklanabileceğini araştırmaya başlayarak yurt dışı eğitim seminerlerinden edindiğimiz bilgileri kullanmaya başladık.

Peki uygulamalarınızla bu bilgiler arasında çelişkiler var mıydı?
Tabii ki vardı ama en önemlisi rutin uygulamaların net kriterlerle yazılı bir dokümantasyonunu oluşturamamıştık.

Ne gibi?
Alüminyum ekstrüzyon kalıplarımızı 46-49 HRC yaptırıyorduk, nitrasyon programında da her kalıbın kendine göre tonajı vardı, elde ettiğimiz değerlere kâfi diyorduk. Ancak batılı firmaların uygulamalarında çeliğin mikroyapısından tutun da, nitrasyon derinliğine ve beyaz tabakanın kalınlığına kadar ve hatta beyaz tabakanın kristal yapısına kadar detay bilgileri oluşturduklarını gördük. Sadece bunun yetmediğini kalıp tav ocaklarındaki sıcaklık farklılıklarını, biyet sıcaklıklarının çok önemli olduğunu uygulamalarda bizzat gördük. Sadece tel erozyonda farklı tel kullandığımızda en az 4-5 tane kalıp attığımızı biliyoruz.


Peki tel erozyonun bu kadar önemli olduğunu gördüğünüzde tel erozyon makinesi satan firmalardan destek alabildiniz mi?
Evet, onlarla da konuştuk, Ekstrüzyon hakkında pek fazla bilgilerinin olmamasına rağmen bize ellerinden geldiğince yardımda bulundular.

Peki ne yaptınız?
Tel erozyonun etkisini görmek için çok yoğun kullandığımız kalıplardan örnek kesimler yaptık ve 3 kesimden düzeltici sonuçlar elde ettik.

Günah keçisi tel erozyon muydu?
Biraz evet biraz hayır, çünkü aynı işlemleri yaptığımız kalıpların bir kısmını tuz banyosunda bir kısmını ise Alper Isıl İşleme gaz nitrasyona gönderiyorduk.

Peki sonuçlar nasıldı?
Mesela elimde 2007'ye ait bir kart var okuyabilirim size; Kalıp numarası 2719 olan bir solar kalıbında ilk başlardaki metredeki gramaj 398 gramdı. Bu deneme baskısıydı. Tashihattan sonra nitrasyona gönderildi ve ilk baskıdaki metredeki gramaj 390 gramdı. 29 ton alüminyum çektikten sonra metredeki gramaj yine 390 gram

Peki kalıp hala kullanımda mı?
Rafta sipariş bekliyor.

Peki daha güncel olanı var mı?
Evet var, bu örnek verdiğim çalışmadan sonra takibi metre üzerinden yapmaya başladık. Nitrasyon programını daha sağlıklı yapabilmek için, her kalıbın gramajı farklı olduğundan metre üzerinden çalışmanın et kalınlığındaki artışları takip etmede daha sağlıklı olacağını düşündük.

Yani her kalıbın metraj kapasitesini ayrı ayrı mı çıkardınız?
Hayır. Kalıpları önce solid ve köprülü kalıpları olarak ikiye ayırdık. Solid ve köprülü kalıplarda ayrı ayrı metraj programı hazırladık.

Bu metraj programları eskisine göre ne getirdi?
Mesela tuz banyosunda max. 1000-1500 metrede bir nitrasyon uygulaması yapıyorduk. Gaz nitrasyonda ise köprülü kalıplarda 2000 metrede, solid kalıplarda 2400 metrede bir nitrasyon uygulamaya başladık.Bu metrajlar nitrasyon sayısı arttıkça artıyor.

Peki sapmalar olmuyor muydu?
Evet, oluyordu. Fakat pozitif sapmalar oluyordu. Şöyle ki bir seferinde presteki operatörler siparişi az kaldığı için metrajın dışına çıkarak 2700 metre çekmişler. Üretimden sonra  farkına vardık.
 
Kalıpta bir hasar oluşmuş muydu?
Herhangi bir hasar yoktu. Bu olay bize başka bir şey tetikledi. Farklı kalıplar kullanılarak 2000 veya 2400 metrede ne kadar beyaz tabaka kaldığı çalışmasını yapma zorunluluğu hissettirdi.

Ne gibi bir çalışma?
Mesela yoğun çalıştığımız bir profilden yola çıkarak, aynı profilden 3 adet kalıp hazırladık. 3 kalıptan önce bir anda 1800 metre bastık, daha sonra kalıbın birini kestik ve yüzeylerdeki aşınma kalınlığını ölçtük.
Nasıl ölçtünüz bunu?
Mikroskopta yapılan incelemelerde beyaz tabakanın kalınlığındaki azalmanın ölçülmesiyle. Mesela ilk giriş beyaz tabaka 9-10 mikron arası değişiyordu. 1800 metre sonrası 3-4µm düşmüştü. Çünkü ekstrüzyonu yapan beyaz tabakaydı. 2300-2400 metreye geldiğimiz zaman beyaz tabaka 0-1 µm kalmıştı. İşte bizim birinci nitrasyon ömrümüz budur diye tespit ettik.

Peki bundan sonra ne yaptınız?
3.Kalıpla 2.nitrasyon işlemi için devam ettik ve böylelikle nitrasyon programımızı 2.,3.,4.,5.. Kez metraja göre yapmış olduk.

Peki bu uygulamalar esnasında başka problemlerle karşı karşıya kalmadınız mı?
Alüminyum ekstrüzyon gibi parametrelerin yoğun olduğu ortamda birçok problemle karşılaşmamak mümkün değil. Bir defasında erken aşınma problemi olmuştu, bir sefer de geçiş yüzeylerinde kırılma olmuştu.

Bu problemlerin nereden kaynaklandığını tespit edebildiniz mi?
Biz Sistem Alüminyum olarak her biyeti basmadan önce ve her kalıbı tav ocağından aldıktan sonra sıcaklıklarını mutlaka ölçeriz ve kaydederiz. Hangi pres olursa olsun geriye döndüğümüzde ilgili preslere ait olan fırınlarda sıcaklık ve zaman izlenebilirliğimiz mevcuttur. Buna bağlı olarak kalıbın bağlı olduğu presteki biyet giriş sıcaklığına baktık ve kalıp sıcaklıklarını kontrol ettik. Baktığımızda düşük biyet sıcaklığı ve yüksek kalıp sıcaklığından dolayı hızlı hasar oluşumu gerçekleştiğini anladık. Diğer bir hatanın kaynağının ise tel erozyonda kesim esnasında oluşan beyaz tabakanın kaldırılamayışından kaynaklandığını tespit ettik.

Peki bu çalışmaları yaparken üniversite veya AR-GE merkezlerinden faydalandınız mı?
Evet özellikle Yıldız Teknik Üniversitesi olmak üzere diğer üniversite ve araştırma merkezlerinden faydalandık.
Devam etmekte olan başka AR-GE çalışmanız var mı?
Devam etmekte olan AR-GE çalışmalarımız var fakat şimdilik detaylı bilgi veremiyorum. Ancak şunu söyleyebilirim Sistem Alüminyum olarak vizyonumuz her zaman gelişime açık olmaktır.

AR-GE çalışmalarınıza firma yönetiminizin genel yaklaşımı nedir?
Sistem Alüminyum'un gelişimi önemli ölçüde AR-GE çalışmalarına bağlıdır. Firmamızda her türlü AR-GE çalışmasına sonsuz destek vardır. Kısıtlanmayan bütçe kalemimiz yalnızca AR-GE çalışmaları için hazırlanan bütçedir. Mesela sadece nitrasyon programı için 25.000 euro ekstra kalıp harcaması yapılmıştır. Bu kalıplar daha sonra hurdaya atılmıştır.

Size şimdiden çok teşekkür ediyorum. Yalnız yapmış olduğunuz çalışmaları gösteren mevcut kalıp takip belgenizi yayınlamakta bir sakınca olur mu?
Bir sakıncası yok. Diğer firmalara da bu konularda bir katkımız olursa çok seviniriz.

Bu açık bilgilendirmenizle alüminyum ekstrüzyon sektöründe geniş bir bakış açısı kazandıracağınıza inanıyoruz ve başarılarınızın devamını diliyoruz.


-

Ortalama Puan: 10
Geri
 
 
https://www.cagdaskagit.com/

http://www.haffner.com.tr/

http://zahit.com.tr

http://www.oguzcephe.com.tr

http://www.aypen.com.tr

http://www.kurtoglualuminyum.com

 
Anasayfa Hakkımızda Firmanızı Kayededin İletişim
                  Copyright © 2010 Vizyon Tanıtım. Tüm hakları saklıdır. xdizayn.net .